Wykonaj schronienie dla jeży

Czy w Twojej okolicy jesienią trwa niewiarygodne szaleństwo grabienia i dmuchania do liści? Jeśli tak, to warto zadbać o jeże, które do zimowego snu potrzebują kupek liści i wszystkich tych gałęzi.

Obserwując jak sterylnie grabione są liście na zieleńcach i w ogrodach wielu miast, zauważyliśmy że jest potrzeba stworzenia specjalnych schronień w których jeże będą mogły przezimować. Przypominamy w tym miejscu, że jeże zapadają w sen zimowy.
Wymyśliliśmy niewielki, prosty, zimowy domek dla jeża ze skrzynki po jabłkach. Wszystko zajmuje maksymalnie 30 minut, więc zachęcamy do samodzielnego wykonania.

Postępująca urbanizacja prowadzi do wypierania kolejnych zwierząt w ich naturalnych siedlisk. Drobiazgowość w usuwaniu jesiennych liści, częste koszenia oraz nadmierne przycinanie krzewów  prowadzą do tego, że wiele zwierząt nie ma gdzie się schronić żeby przetrwać zimę. Dlatego dzisiaj proponujemy stworzenie schronienia dla jeży z ogólnie dostępnych materiałów.
Takie schronienia są dość nietrwałe, po jednym sezonie warto wymienić je na nowe. Śledźcie nasz profil, pokażemy wam jak wybudować trwałe schronienie dla jeży.

Instrukcja wykonania:

1) Wizyta w osiedlowym warzywniaku. Z pewnością skrzynki po jabłkach są tam dostępne.
2) Wycinamy otwór wejściowy o średnicy 20 cm. Jeż przed snem zimowym mocno przybiera na wadze, dlatego otwór powinien być wielkości dorodnego pomelo.
3) Uszczelniamy dach (czyli denko skrzyni). My użyliśmy w tym celu folii bąbelkowej (dodatkowa izolacja).
4) Idziemy na jesienny spacer do pobliskiego parku/lasu po liście. Musimy nimi wypełnić całą skrzynkę.
5) Ustawiamy skrzynkę w zacisznym miejscu. Całość maskujemy od góry liśćmi i gałązkami.
6) Warto umieścić tabliczkę z informacją / podpisać skrzynkę.
7) Zapraszamy jeże z okolicy ?  Jeśli mamy wątpliwość czy jeż znajdzie nasz domek, warto zastanowić się gdzie w ogrodzie / na skwerku zdarzają się ślimaki i tam postawić nasz domek. Jeże na pewno też tam zaglądają i same go znajdą!

Na Spotkaniach przyrodniczych organizowanych w ramach Dzikiej Infrastruktury wykonaliśmy dotąd kilka takich zimowych domków dla jeży

domek dla Żyrardowskich jeży

Domek dla jeży, który powstał w Żyrardowie, nad Zalewem Żyrardowskim. Fot Psubraty

W ramach Spotkań przyrodniczych z Dziką Infrastrukturą odbyły się warsztaty z tworzenia zimowych schronień dla jeży w Żyrardowie , a w niedalekiej przyszłości planowane są również w Markach, Pruszkowie i Warszawie. Zapraszamy! Fot. Psubraty

Jeśli jeż obudzi się z zimowego snu za wcześnie, trzeba mu pomóc

Jeż przedwcześnie obudzony i znaleziony na
Jeż przewieziony do gabinetu weterynaryjnego

Jeż, którego znaleźliśmy na przełomie lutego i marca na jednym z warszawskich osiedli. Temperatura w nocy spadała jeszcze poniżej zera. Jeż był bardzo wychłodzony i głodny kiedy zawieźliśmy go do weterynarza. Trzeba pamiętać, że jeże to dzikie zwierzęta i potrzebują profesjonalnej pomocy. Fot. Psubraty